Před vycestováním zkontrolujte: doklady, víza, finance
Doklady
Cestujeme po EU
Občan ČR může cestovat do zemí Evropské unie na základě platného cestovního pasu nebo občanského průkazu. Doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu mimo území ČR.
Cestujeme mimo EU
Platný cetovní pas minimální platnost 6 měsíců. Při delších cestách doporučuji mít kopii pasu v tištěné podobě i uschovanou v e-mailu, pro případ, že byse pas ztratil, ušetříte si hodně času. Popřípadě si vyřídit druhý pas.
Vždy je dobré si ověřit aktuální informace na MINISTERSTVU ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ
Upozornění:
Nedoporučuje se cestovat s občanskými průkazy, které mají ustřižený roh a tedy v podstatě jen omezenou platnost před vydáním nového dokladu (například v důsledku sňatku a změny jména). Takovýto průkaz by v zahraničí mohl být pokládán za neplatný.
Vízum
Vízum stanovuje podmínky, za kterých je občan puštěn do země. Na základě účelu cesty se tak rozděluje vízum na několik základních typů. Nejčastěji se setkáte s turistickými, studentskými, pracovními a tranzitními vízy
Před každou cestou je nutné si ověřit, zdali stát do kterého cestujeme požaduje vstupní vízum, doporučujeme rovněž sledovat aktuální informace na MINISTERSTVU ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ, vzhledem k tomu, že to co je platné dnes, nemusí být platné zítra.
Kde a jak získat vízum
O vízum můžete zažádat na zastupitelském úřadu dané země, v některých případech to jde i online nebo na přímo na letišti. Vízum je vhodné opatřit ještě před odletem. Vyřízení víza trvá až 30 dnů.
Finance
Většina zemí udává kolik peněz si můžete přivést. Dodžujte to!
Finanční hotovost je základ. Na různé výlety v místě pobytu se vydávejte pouze s hotovostí, kterou ten den budete potřebovat. Určitě není dobrý nápad nosit s sebou veškeré peníze co máte. Berte tedy jen tolik kolik můžete potřebovat a zbytek nechte na hotelu a nejlépe v trezoru.Přece jen nevíte co se může stát a pokud by jste byli např. okradeni, přijdete o vše. Před cestou si vyměňte peníze co nejvýhodněji. Měnit peníze na místě, nebo dokonce někde přímo na uliciurčitě nedoporučujeme. Měnu v zahraničí nakupujte jen u obchodníků, kteří jsou prověření a oficiální (banky, směnárny)
Na světě jsou stále místa, kde nejsou bankomaty. Jedná se především o některé části Afriky a Asie. Před cestou si ověřte, zda máte na kartě povoleny platby a výběry v zahraničí. Pokud ne tak si nechejte toto nastavit u své banky. Mějte u sebe číslo do banky pro případ problému s kartou nebo pro případ, že Vám bude karta ukradena a budete ji potřebovat zabkolovat. Nenoste karty všude s sebou. Mějte je rovněž uloženy v trezoru.
Z vlastní zkušenosti doporučujeme zakoupit tělovou ledvinku, velice praktická ledvinka kolem pasu určená k uschování peněz, cenností a dokladů
Cestujeme s dětmi
Občanský průkaz slouží jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele. Pokud tedy rodič cestuje pouze s občanským průkazem společně s dítětem, pak doporučujeme, aby dítě mělo vždy vlastní cestovní pas nebo občanský průkaz, a to i v případě, že dítě je zapsáno v občanském průkazu rodiče.
V případě, že dítě do 18 let necestuje s rodiči a jede mimo ČR doporučuji i v EU zařídít písemný souhlas rodičů.
Jednoduchý formulář ČJ /AJ, který necháme ověřit u notáře (vzor přikládáme níže v PDF).
V Praze doporučujeme notářku na Florenci, vyřízeno za 5 minut, cena kolem 80 Kč
JUDr. LENKA LESZAY/ Na Florenci 35/ Praha 1, 110 00
-
Dítěti připravte kartičku se základními osobními údaji (jméno, datum narození, jméno a telefon doprovázející osoby) - pro případ, že by se dítě někde ztratilo.
-
Při cestě letadlem se doporučuje předem zjistit u letecké společnosti, zda nemá specifické podmínky pro cestování nezletilých.